'Question time': Na otázky odpovídá naše zkušená lektorka kurzů angličtiny Jara Hošková
Q 1: Specializujete se na vyšší hladiny angličtiny CEFR levels B2 a C1. Jde o vysokou úroveň jazyka, kterou každý nedocílí. Co byste doporučila těm, kteří se chtějí dostat s angličtinou až na tuto úroveň?
JH: Především jde o vytrvalost, sebedisciplínu, střídání pravidelnosti výuky a domácí přípravy. Je třeba si uvědomit, že je to běh na dlouhou trať. Ten, kdo to vzdá za rok, za dva, vlastně ani nezačal. Jazyk je nejsložitější systém. FCE kandidáti, kteří letos získali B2/C1 certifikáty, se mnou pracují roky. Jednotlivé hladiny jazyka 'nelze' přeskočit. Postupně, krok za krokem, přidávat další aspekty jazyka, pomalu otvírat a prohlubovat to, co již známe, dostávat se k jádru a pravému významu toho, co jsme se naučili.
A co více, kombinaci všech těchto ingrediencí je nutno okořenit náročným psychologickým tréninkem. Jinými slovy, k tomu všemu musíme cvičit mozek a zvyšovat rychlost reakcí, bystrost a to s čím má potíže nejvíce lidí - koncentraci. Bez schopnosti soustředit se na 100% v danou chvíli, můžeme trávit společně celé hodiny, nebo i roky učením a učením se, naprosto bezvýsledně.
Q3: Učíte také kurzy pro dospělé. Jaký hlavní rozdíl vidíte ve výuce/přípravě mladých lidí/dětí a dospělých?
Mnoho dospělých sice má velké potřeby a cíle, co se angličtiny týká, ve skutečnosti jsou ale málokdy reálné, vzhledem k jejich práci, časovým možnostem, jejich kariéře, rodině. Jde o to, že pokud se člověk, a to v kterémkoli věku, chce naučit jazyk, musí si prostě ten čas na to umět vyhradit. Například, místo toho, abych si šel zaplavat, nebo přečetl knihu, tedy aktivity, které mám rád, se musím obětovat a věnovat se, nebo, jak se v lingvistice říká - že je nutno- zcela se ponořit, do hloubky jazyka a nevyplavat, dokud to nepochopím.
Q4: Proč jsou cambridgeské zkoušky dnes tak populární a žádané?
Kromě zmíněného, jsou tyto zkoušky zcela nepostradatelné v rámci mezinárodních vztahů, obchodu, práce, také pro studium v zahraničí, kde je minimální úroveň předepsána na CEFR hladinu C1, pokud chcete studovat na zahraniční univerzitě. Stejně tak pro práci v České republice i v zahraničí, jsou cambridgeské zkoušky, dnes běžně vyžadovány od zaměstnavatelů. Jednoduše, pokud máte cambridgeskou zkoušku, všichni ví, že prostě angličtinu máte potvrzenou a respektovanou globálně. V dnešní době, kdy jsme součástí EU, globálního světa, ve 'všech' odvětvích a na všech pozicích, je třeba mít alespoň základní úroveň Aj, to je prostě tvrdý fakt. Na akademické půdě je minimální úroveň pro aktivní účast na mezinárodních seminářích, prezentacích, světových konferencích, opět hladina C1.
V 'Rámcovém vzdělávacím programu pro gymnázia a sportovní gymnázia' MŠMT, v sekci 5.1.2 pro cizí jazyky: file:///C:/Users/jara/Downloads/RVP_gymnazia%20(3).pdf, je zmínka, že výuka cizího jazyka 'směřuje' k dosažení hladiny B2, nikoliv, že je potřebná/nutná k osvobození od maturity. Je to pravděpodobně to, co vytváří hodně chaosu mezi žáky i učiteli a soustavně se ptají, jak tomu je. Maturitní úroveň je B1, jak je uvedeno na stránkách výše. Čili, pokud máte zkoušku na této minimální úrovni, nemusíte k maturitě z cizího jazyka/Aj. Každá škola/ředitel se poté individuálně rozhoduje, kterou zkoušku uzná. Pokud ještě v dnešní době, kdy jsme součástí EU, existují školy, které neuznávají mezinárodní zkoušky z Aj, když ji uznává svět, je to minimálně pochybné a není k tomu, co dodat, je to vlastní vizitka dané školy.
Q5: Obecně, co je na angličtině nejtěžší, nebo co dělá studentům největší problémy při výuce?
Q6: Co plánujete v blízké budoucnosti v profesionální oblasti?
Jakousi třešinkou na dortu by měly být - již od příštího školního roku v nabídce "kurzy pro náročné", s tematikou jako je psychologie v angličtině a didaktika Aj v angličtině - pro všechny, kteří se zajímají o tyto obory a vhodné pro lektory/učitele Aj, nebo i pro studenty, kteří plánují hlásit se na zahraniční univerzitu/pracovat v zahraničí a potřebují mít alespoň nějaké minimální základy v těchto oblastech v angličtině.
Dále do budoucna také plánujeme nabídnout kurz forenzní lingvistiky Aj, určený všem nadšencům a velmi užitečný pro kriminalisty, vyšetřovatele, soukromé detektivy a policejní pracovníky. Forenzní neboli soudní lingvistika je novým oborem aplikované lingvistiky, kterou bohužel, v ČR stále nelze studovat, přestože v UK a USA se takto děje již mnoho let. V dnešní době, kdy internet, sociální sítě a další moderní komunikace, jsou nezbytnou součástí našeho života, narážíme také na jejich negativní aspekty. Forenzní lingvistika pomáhá řešit tyto případy v kriminalistice a právních vědách, ale také v našem běžném/osobním životě stále nabývá na důležitosti tím, že nás může naučit předcházet/předvídat/rozpoznávat slova, která mohou osvětlit nebo prokázat špatný záměr či zločin.
Samozřejmě, vzhledem k náročnosti všech těchto kurzů, bude pro zápis vyžadovaná minimální hladina angličtiny na úrovni B2.