Jak se studuje na střední škole v Německu - Anna Ogurčáková

28.08.2018

Rozhodla jsem se využít možnosti studovat na gymnáziu v Německu, konrétně ve městě Papenburg až u hranic s Nizozemskem, německy se učím dlouho a angličtina je moje jistota, protože jsem studovala bilingvní základní školu. S tím jsem odcestovala do Dolního Saska začátkem srpna, protože školní rok zde začíná právě v tomto období. Od té doby je všechno jinak než na co jsem zvyklá z našeho gymnázia. Moje němčina mi stačila k běžnému porozumění a konverzaci. Ovšem ve výuce, s příchodem prvního učitele, už bylo jasné, že se slovníkem budu muset i spát, pokud chci z učiva něco pochopit.

Rozdíly:

1. školní den v ČR - formalita, max. hodina na přivítání
1. školní den v Německu - 5 vyučovacích hodin, ve kterých se normálně učí

Na většině místech (i ve škole) se nezdraví "Hallo" jak jsem byla zvyklá, ale "Moin" (nizozemský/dánský pozdrav).

Nic jako "přezůvky do školy" neexistuje. Ve škole nejsou skříňky ani šatny.

Po prezentaci/referátu či běžném vysvětlení úlohy se klepe klouby prstů do stolu, v žádném případě se netleská.

Školní zvonění připomíná gong v divadle.

Všechny učebnice jsou úplně nové (2018).

Pokud do matematiky/fyziky nemáte kalkulačku dražší než 150 euro, nejste schopni vypočítat příklad.

Autobusovou dopravu (taxi) platí škola.

V žádné místnosti školy nejsou hodiny.

Nevlastníte-li kolo, jste považován/a za exota. . . škola má tři parkoviště jenom pro kola.

Nejhorší známka, kterou můžete dostat je 6.

Focení tříd probíhá na začátku školního roku.


Nezapomenutelné zážitky s rodinou, u které bydlím:

Einschulung (= zápis do první třídy) je jedna z největších slavností, kterou v Německu můžete zažít. Nejedná se pouze o příchod do školy a seznámení se s novým a neznámým, ale jde o mnohem víc. Vše začíná v sobotu ráno (ano, opravdu první školní den začíná v sobotu) v kostele, kde si děti navzájem ukazují své "Schultüten" (= obrovský kornout plný sladkostí), dále společně zpívají abecedu a nakonec se modlí. Poté se jde pěšky do školy, kde vystupují starší žáci (základní škola je pouze do 4. třídy) a následně se prvňáčči rozdělují do tříd. Po seznámení se jede domů, kde čeká zbytek rodiny a přátel. Dům byl naprosto k nepoznání, výzdoba byla zevnitř i zvenku, také nás čekala velká hostina plná tradičních německých pokrmů. Naše školačka dostala dárků více než na narozeniny a Vánoce dohromady.

Oktoberfest nezačíná v říjnu, jak si většina myslí, ale už v září. Na tento festival jsem se opravdu těšila. Více jak polovina lidí měla na sobě tradiční kostýmy, což jsem opravdu nečekala, protože se nosí spíše v Bavorsku: "Dirndl" (= ženský kroj), "Lederhose" (= pánské kožené kalhoty s kšandami). K jídlu se podával tradiční Currywurst s hranolky. K pití samozřejmě pivo, které se v Německu může pít už od šestnácti let. Celou dobu se tančilo a zpívalo. Na místě bylo plno kolotočů a dalších zábavných atrakcí.